top of page
ADIL3221-2.jpg

טיפול בעזרת בעלי חיים הוא נישה בעולם הטיפול הריגשי והנפשי. למרות היותו נישה קטנה יחסית הוא מוכח פעם אחרי פעם להיות יעיל ביותר. אני מתמחה בסוג טיפול זה ובמיוחד בטיפול רגשי בעזרת ארנבונים. בחלוף השנים טיפלתי הן בילדים והן במבוגרים עם בעיות שונות בהצלחה יתרה. גם סיפורים שנראים קשים מאוד לעיתים מתרככים אל מול נוכחות של ארנבון מיני לופ טיפולי קטן וחמוד. המשיכו לקרוא סוגי הטיפולים שאני מתמחה בהם.

איור של מינילופים

זהו אחד מהטיפולים המורכבים ביותר. אלו שסובלים מפוסט טראומה איבדו אמון בסביבה שלהם וסובלים מחרדה יומיומית. לארנבונים יש היכולת לגשר על פערים אלה מכיוון שהם חיות של ידידות טהורה ורוך.

איור של מינילופ

טיפול רגשי לילדים על הספקטרום מחולל פלאים ביכולת התקשורתית שלהם, בבריאות, ובאיזון הנפשי שלהם. טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים וארנבונים בפרט הוא מסוגי הטיפול היעילים ביותר.

איור של מיני לופ

גיל ההתבגרות הוא גיל מורכב מאוד. במיוחד כאשר מדובר בנוער בסיכון, ועוד יותר כאשר מדובר בסביבה אלימה או בניתוק מהמשפחה. טיפול רגשי בעזרת ארנבונים יכול מאוד לעזור והוכיח את עצמו פעמים רבות. אני מזמינה אתכם לקרוא עוד על איך טיפול בעזרת מינילופים דרכי הציל עשרות בני נוער.

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים

טיפול הוא דבר שבשגרה כיום ולא דבר שצריך להתבייש בו. אני מעודדת את כל מי שחושב שהוא או קרובים אליו זקוקים או יכולים להרוויח מטיפול רגשי בעזרת חיות בכלל וארנבונים בכלל ליצור איתי קשר על מנת שאני או הצוות שלי נוכל לייעץ. אומרים שאין הנחתום מעיד על עיסתו, וגם אני לא. אבל אני מודעת לסיפורים ותגובות של הרבה מאוד פציינטים בעבר שסיפרו לי איך טיפול נפשי עם ארנבונים שינה את חייהם. אשמח לעזור גם לכם וליקרים לכם.

טיפול רגשי לנוער בסיכון

באופן כללי גיל ההתבגרות הוא גיל מורכב מאוד. כשמדובר בנוער בסיכון המורכבות גדולה יותר, ביחוד שיש סדק עם המשפחה, אלימות, מחייה פנימיות או כלא נוער. ירידה למקומות קשים ביותר עם סדק רגשי וחברתי הגורם לחוסר ההערכה עצמית, אי יכולת להתמודד עם הפגנת רגשי חיבה ואהבה, ביטחון עצמי שבור - חשוב לתת טיפול הגורם לחיבור מחדש ולצמיחה. נוער בסיכון יכול מהר מאוד לאבד כל אינטראקציה עם כל הקשור דאגה עצמית ולכן התפקיד של טיפול עם ארנבון מינילופ יאפשר קודם כל לטפל בחיות שהן שבריריות לא פחות מאותו הנוער. ממש כמותם גם ארנבוני המינילופ עדינים וחסרי יכולת להביע כאב.

המטופל פה יהפוך למטפל וגם כאשר יש דיכאון קליני מאובחן אצל נוער בסיכון, ארנבון טיפולי יגש אליו, יריח וישכב לידו. הטיפול סביב נוער בסיכון נועד לתת ערך רגשי לאותו ילד שהפך לכמעט בוגר אבל אי שם נשבר באמצע. בכל טיפול אנחנו נשלב שיח בדיבור, יחד עם מדיום שהוא הארנבון - תוך כדי מגע, אכילה, סירוק, דאגה והכלה. הטיפול מאפשר עם הזמן ליצור קשר יציב שישמש למראה עבור המטופל, שתעזור לו להבין איך מקיימים קשר שמבוסס על יציבות, נתינה ושקט עם עצמינו. התרפיה לפעמים נמשכת מספר חודשים, וגם הארנבון הטיפולי יכול להפוך לחיה תומכת תמידית בבית, בפנימייה או בכל סביבה אחרת שזקוקים לה.

דוגמא של מינילופ תומך: בעבר פנתה אלי אמא של נערה בת 17, שעברה ניתוח מורכב בעין שגרם לה לקושי רגשי עמוק וגם לפגיעה בראייה. אותה נערה כבר לא נתנה שום חשיבות לטפל בכל הקשור ליום ליום, התכנסה בעצמה המון, לא דיברה ולא יכלה לצאת מהחדר כדי לגלות איכפתיות למה שקורה סביבה. היא כן רצתה ארנבון אחרי שהיא הבינה שזו חיה שקטה מאוד עדינה, שחיה בלילה; חיה נטרפת בטבעה. אותה נערה הזדהתה עם השבריריות והצד הסודי של ארנבון.

היא קיבלה ממני ארנבון טיפולי בשם דומינגו , ארנבון עם יכולת טיפולית גבוהה מאוד, הוא נכנס לעולם שלה בעדינות רבה, חי איתה בחדר, והיא בקצב שלו ובעזרתו התחילה להתחבר שוב לחיים. הרכות שלו, הקצב שלו, איפשר לנועה לצאת ממקום המסתור שלה ולגלות עיניין שוב לטפל לדאוג ולמישהו אחר. היא למדה לאהוב את דומינגו ודרך זה להתחיל לצעוד, לאט ,לאט למקום בטוח יותר.

ארנבון טיפולי מצריך לפחות שנה של עבודה וגידול איתי אני מכינה אותו להרבה מאוד מצבים, אנשים שונים, מקומות ציבוריים, רעשים, מגע, שינוי מקום, הרמות - מה שמצריך המון מסירות ועדינות. הארנבונים הטיפוליים שלי מגיעים עם יכולת התאקלמות גבוהה מאוד.

טיפול רגש לילדים ונוער על הספקטרום

דוגמא למקרה קליני: ילד בן 5 שאובחן על ספקטרום עם תפקוד גבוהה ובעיות ויסות חושי.

מיכאל הגיע אלי עם כפות ידיים סגורות ומהודקות, קושי לגעת ולפתוח ידיים. תנועותיו היו חדות ומשוללות כל רכות ודיבורו היה מפוזר וללא כל ריכוז. כמו כן מיכאל סבל מחרדות ופחדים בליליות. התחלנו לעבוד על שיח בארנביה שמספר על האישיות של כל ארנבון, ומיכאל בחר ארנבון שאליו הוא רצה לגשת, לגעת, לטפל ולהתקרב אליו. העבודה הטיפולית התרכזה במיכאל ובארנבון ובדינמיקה בינהם - מיכאל הפך למטפל של הארנבון, והארנבון איפשר לו להביע רגש ועניין ונתן לו להפוך לאחראי עליו.

המגע הרך אפשר למיכאל לעבוד על כל הקשור לפתיחת כפות הידיים הקפוצות, על זרימה בתנועות והבעת רגשות. מיכאל גם הבין שיש שיח שקט ועדין שעובר דרך השפה השקטה של הארנבונים וזה איפשר לו הזדהות עם הארנבון. עם פחות פחד, הארנבון התקרב אל מיכאל יותר ויותר ככל שהמפגשים נעשו תדירים יותר ואיפשר למיכאל לצאת מעצמו, לבדוק מה קורה מחוץ לעולם הפנימי שלו, להיפתח יותר, לתקשר, לגעת ולחוש .

הטיפול שנמשך תשעה חודשים הניב תוצאות משמעותיות בפן הרגשי, בכל הקשור למגע ולשיח מילולי. הידיים של מיכאל נפתחו והגיבו בצורה עדינה למגע, והתקשורת הרגשית שלו התפתחה מאוד יפה. מיכאל חי כיום עם ארנבון טיפולי שמלווה אותו ביום יום וגם הפך לחבר שהוא ניגש אליו בשביל לחלוק את כל הקשור לעולם הפנימי דמיוני שלו.

טיפול בפוסט טראומה בעזרת ארנבונים

​טיפול בפוסט טראומה בעזרת ארנבים

זהו אולי סוג הטיפול הקשה ביותר שמתבצע קודם כל בשיח שנועד להבין בעדינות את הקווים הכלליים של תופעות הפוסט טראומה, חלומות, התקפים, חרדות, רעידות, או אי יכולת לצאת מהפחד. הרבה פעמים ההזדהות עם ארנבונים של אנשים הסובלים מפוסט טראומה נעשית בגלל שזו חיה נטרפת, חיה שמסתתרת, חשדנית וחששנית כל הזמן - ואלה תכונות שלרוב הם יכולים להזדהות איתן. פוסט טראומה אופיינית לקורבנות תקיפה מינית, הלומי קרב וקורבנות של ארועים מחרידים שונים.

אני ארצה לתת דוגמא דווקא של הלומי קרב. הלום קרב הוא אדם שאיבד כל אמון בסביבה שלו וסובל מניתוק רגשי. הקצב היומי הופך לחרדתי ביותר ולעשות כל צעד לבד הופך לעול כבד מנשוא. לעיתים קיימים גם ניתוקי מציאות עם פלאשבקים (flash-back). כאשר הלום קרב מגיע לטיפול בארנביה או אני שמגיעה לטיפול אצלו בבית, בדרך כלל אני בוחרת ארנבון עם אופי מופנם יותר ושקט, שקשה יותר להגיע לקרבה איתו. 

זה חשוב בשביל שיהיה אפקט של מראה, וגם שתהיה קרבה איטית יותר. כל העבודה תתבסס על שיחות טיפוליות עם מגע, וקשר לארנבון שיאפשר אמפתיה גם אליו ובקצב שלו. המטופל בפוסט טראומה צריך קשר רגשי עקבי ותמיכה טיפולית. שקט בן המילים לפעמים נותן לו תחושה שמתי שהוא מוכן הוא יוכל לדבר וששום דבר לא נעשה בכוח אלא בעדינות רבה.

באופן כללי ארנבון שמתחיל עבודה טיפולית לרוב ממשיך להיות חיה תומכת בהרבה מקרים כאשר זה מתאפשר כמובן, וחי  במרכז הבית של המטופל. העבודה  הטיפולית מראה תוצאות משמעותיות בתקשורת, ביחס, ברגש ובאמון שמתחדש. אני מחברת את המיני לופים לנפשות שבורות שצריכות רכות ועדינות ולליטוף על הלב. כי ממיני לופ לא חוששים מכיוון שהוא סמל של רוך וידידות טהורה. המטופל מקבל חיה שתאפשר לו לטפל ביצור שברירי ושקט שהוא יקח עליו אחריות ויאפשר לו לתת חשיבות מחודשת למעשים פשוטים. היא גם תאפשר לו להבין דרכה את חשיבותם של חיים חדשים, דרך קשר לחיה שמתמסרת לאט לאט, בצעדים מלאי סודיות ושפה שקטה וחרישית.

bottom of page