top of page
גורי מיני לופ.jpg

ארנבוני המיני לופ של הארנביה שלנו

הארנביה שלי נמצאת במקום בפינת קסם בזכרון יעקב, ואני מגדלת ארנבוני מיני לופ משושלות אנגליות וצרפתיות. אני בוחרת לעבוד אך ורק עם מגדלים מובחרים ששומרים על ערכי מוסר, גידול הומני, ושמקפידים על גנטיקה בריאה של ארנבונים. כמובן שחשובים מאוד המראה, הפרופורציות, הפרווה והצבעים, אבל לי הכי חשוב האופי. אני מגדלת ארנבונים עם אופי נוח, טוב ומלא קרבה, שמייצר אישיות נפלאה לארנבוני המיני לופ שלי.

הארנבונים שלי נגמלים בגיל של 8-10 שבועות, ולאחר מכן עוברים טיפולים מניעתיים לקוקסואידוז ולאיקוניקולי. אני עובדת המון על החברות והסוציאליזציה של הגורים בשביל לפתח אופי נינוח ולא פחדני, ואני שומרת אותם עם האמא בשביל לוודא את סיום תקופת הגמילה.

תקנון אימוץ של ארנבוני המיני לופ שלנו:

אנחנו לא מוכרים לכל אחד, מכיוון שבריאות הארנבון חשובה לנו, ואנחנו לא רוצים שהם יגיעו לבתים שלא ידעו לטפל בבהם, או שיתיחסו אליהם כאל קישוט ולא כחיית מחמד. לכן לאחר ניסיון של שנים אנחנו עורכים שיחה לפני אימוץ הארנבון, שבה נבין יחד האם יש לכם את הזמן, הרצון והיכולת לתת לארנבון שלכם תנאים הולמים בעשר השנים הקרובות.

לאחר מכן נעבור יחד על חוזה האימוץ שכולל עיקור/סירוס, התחייבות לאי מסירה לצד שלישי, ומעקב אחר התאקלמות בבית החדש. אפשר לשריין גור מגיל חודש, להעביר 50% מקדמה ואז להכין את מקום המחייה של הארנבון. לאחר מכן אבקש לשלוח תמונות בשביל לראות שהכל תקין ומוכן לקבלתו. בגיל חודשיים תוכלו לקחת את הארנבון שלכם לאחר שקיבל את הטיפולים המניעתיים, עבר גמילה תקינה וקיבל את כל התנאים הנחוצים לחברות נכון עם בני אדם.

הארנביה שלנו מקבלת רק בתיאום מראש. אנא צרו איתנו קשר אם אתם רוצים לתאם ביקור.

סיפורו של ארנבוני המיני לופ - היסטוריה ומאפייני הגזע

ההיסטוריה של ארנבוני המיני לופ מבלבלת מעט, מכיוון שהיא קשורה לזו של הארנבים הננסיים. מגדלים שונים במדינות שלנות ניסו ליצור הכלאות שונות של ארנבים ננסיים קטנים עוד יותר בו זמנית. ארנביות בצרפת, גרמניה, שוויץ ועוד החלו לזווג את הארנבונים שמוטי האוזניים הננסיים הכי קטנים שהיו ברשותם עד שהגיעו למשקלים של פחות מ-2 ק"ג.

בשנות ה-50 בהולנד מגדל בשם אדריאן דה קוק החל להצליב ארנבונים שמוטי אוזניים ננסיים עם ארנבות ננסיות, ולאחר מספר נסיונות הוא הצליח להשיג ארנבונים שמוטי אוזניים ננסיים שנושאים את גן הגמדות. זן זה של ארנבונים נקרא ארנב ננסי הולנדי שמוט אוזניים. הסיבוך העיקרי החל כאשר מגדלים ממדינות אחרות החלו להרביע את הזן הזה לצרכי גידול. מכיון שהזן לא היה יציב נוצרו עוד גזעים כגון: מיני לופ אמריקאי, הולנד לופ, מיני לופ אנגלי ועוד.

אדריאן דה קוק אכן ייצר את המיני לופ המקורי, ושאר הארנבונים שהורבעו יצרו גזעי מיני לופ שקריים, שאחדים מהם אפילו עולים על 2 ק"ג, ויש להם צורת ראש מאוד שונה. לארנב המיני לופ המקורי יש ראש מעט "דובי" ומשקלו לא יעלה על 2 ק"ג.

מה ההבדל בין מיני לופ לארנב ננסי (שמוט אזניים ננסי)?

במשך הדורות הרבה מגדלים פשוט בחרו להרביע את הארנבונים הקטנים ביותר שהיו ברשותם, עד שהגיעו לארנבונים במשקל 1-2 ק"ג. ארנבונים אלה לא שונים גנטית מארנבונים גדולים, אלא שהם פשוט גרסה מיניאטורית של אותו זן הארנבים. ארנבוני מיני לופ לעומת זאת הם ארנבונים שמוטי אזניים עם גן הגמדות. זה נותן להם מבנה גוף קטן ועגול מאוד, פנים מעט פחוסות, ורגליים קטנות.

אז למרות ששמוט אוזניים ננסי עשוי להיראות כמו מיני לופ, שניהם שונים גנטית. בעוד שאחד מהם הוא שמוט אזניים קטן, השני הוא ממש גמד גנטית. לכן יש להיזהר כאשר קונים ארנבון "מיני לופ" מכיוון שהרבה מאוד מגדלים מנצלים את הבלבול הזה בישראל ומוכרים ארנבונים שמוטי אזניים מאוד קטנים ולא ארנבים שמוט אזניים עם גן גמדות. בגלל שמגדלים, חנויות חיות ואנשים רגילים מרביעים ארנבונים בצורה כאוטית נורא קשה לעקוב מהו ארנבון מיני לופ גזעי ומהו ארנבון מיני לופ מזוייף, שהורבע בצורה לא אחראית עם קרובי משפחה וזנים אחרים. זה עוד יותר קשה להבדיל כאשר הארנבונים הם גורים ולעיתים מגלים זאת רק לאחר מספר שבועות שהארנב בבעלותכם.

מבחינת האופי, ארנבוני מיני לופ הם בדרך כלל הרבה יותר חברותיים, רגועים וצייתנים. ארנבון שמוט אזניים וארנבים מעורבים אחרים שמסתווים להיות ארנבוןני מיני לופ נוטים להיות עקשנים לעיתים ולא נוחים לאילוף. בישראל יש הולנד לופ מזנים אמריקאיים ומיני לופים מזנים אנגליים, שנמצאים בגידול אצלי. כל הארנבונים שלי מגיעים מקוים גנטיים אנגליים. עצם כך מהווה ערובה לגנטיקה משובחת ומורפולוגיה.

אני המגדלת הראשונה בישראל שפתיחה את המיני לופ ויאנה, ארנבון מיני לופ עם עניים כחולות. זהו תהליך מאוד ארוך של סלקציה ולמידה שמטרתו להשיג הרמוניה מורפולוגית, ויזואלית, פרווה בריאה ואופי נוח ובריא. אני מקפידה על איכות ולא על כמות, ולכן כל מיני לופ שאני מגדלת הינו גזעי ומשובח עם כל התכונות של הזן הספציפי הזה. זה מתאפשר לי מכיוון שאני לא מפעל של ארנבונים - מכיוון שכל מקום שאני מכירה ש"מייצר" ארנבונים בפס ייצור לא מצליח להתקרב לרמה שבית גידול קטן ומקצועי מסוגל להגיע אליה.

אני קשובה מאוד לשלומם של הארנבונים שאני מגדלת ולכל הצרכים שלהם. גידול מיני לופים וארנבים בכלל, בין אם לצרכים מסחריים או לא, צריך להיעשות בצורה הומנית ואחראית. זהו המוטו האישי שלי, וזו הסיבה שאני מצליחה לגדל את הארנבונים עם האופי הנוח ביותר, ואת המיני לופים היפים ביותר שניתן למצוא בישראל. כל ארנב שאני מגדלת משל הוא ילד, וכך אתייחס אליו כאשר אמסור אותו לאימוץ, וזה יהיה אך ורק לבית המושלם עבורו.

bottom of page